Aplikacja MROZA zaimplementowana przez studentów PG, powstała w oparciu o dokładne wskazówki merytoryczne dr Anny Budzińskiej i Iwony Ruty-Sominki z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Aplikacja jest narzędziem dedykowanym do terapeutów, automatyzującym prace związane z gromadzeniem, zarządzaniem oraz wizualizacją wyników terapii. Wsparcie tych obszarów jest szczególnie ważne podczas realizacji terapii behawioralnej, w której kluczowym elementem jest indywidualne dopasowanie programów do dziecka, co wymaga regularnego wykonywania bardzo dużej liczby pomiarów postępów.

MROZA składa się z dwóch aplikacji: Aplikacji webowej, dostępnej przez przeglądarkę, która pozwala na tworzenie profilu dziecka, planowanie zbierania danych, zarządzanie programami oraz tabelkami, w których zbierane są dane. Przechowuje również zgromadzone wyniki i pozwala na generowanie i drukowanie wykresów lub tabelek z podsumowaniem. Druga aplikacja jest przeznaczona na tablety i pozwala na gromadzenie danych w wygodny i efektywny sposób. Pobiera programy i szablony tabelek wprowadzone w aplikacji webowej, pozwala na zbieranie danych poprzez proste zaznaczanie wyników w tabelce. Kolory pomagają odszukać programy, w których mamy jeszcze do zebrania dane, zaś wyszukiwanie i filtry ułatwiają nawigację. Wyniki wprowadzone w aplikacji synchronizują się z innymi tabletami oraz aplikacją webową.

Aplikacja MROZA jest całkowicie bezpłatna. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie w pełni dostępna zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Aplikację na tablet można pobrać i wykorzystywać na wszystkich urządzeniach w danym ośrodku, zaś aplikacja webowa, po instalacji na dowolnym komputerze będzie dostępna na wszystkich maszynach w placówce.
Ponieważ aplikacja jest projektem „open source” zapraszamy do jej udoskonalania. Każdy użytkownik może pobrać kod źródłowy aplikacji i samodzielnie rozwijać jej funkcje czy dopasować ją do specyfiki stosowanej terapii.
Więcej informacji o Instytucie Wspomagania Rozwoju dziecka i metodach terapii: www.iwrd.pl.