Jako, że MROZA do synchronizacji zebranych danych wymaga dostępu do sieci z serwerem aplikacji (a jak wiadomo z infrastrukturą sieciową bywa różnie) powstała koncepcja synchronizacji poprzez podłączenie kablem USB do komputera (który znajduje się w sieci z serwerem). Sama procedura synchronizacji jest dość prosta i polega na przesłaniu na serwer listy zaktualizowanych tabelek oraz pobraniu odpowiedzi z serwera, która staje się nowym stanem danych na tablecie (serwer jest jedynym źródłem prawdy). Obecnie funkcjonalność ta zaimplementowana jest jako żądanie HTTP do serwera z prostą logiką aktualizacji. Jeżeli chodzi o podejście bez sieci, to wykreowały się dwie możliwości: udostępnienie sieci komputera dla Androida i taka sama procedura synchronizacji jak w wypadku wykorzystania Wi-Fi albo instalacja dodatkowego oprogramowania synchronizującego. Problem z pierwszym rozwiązaniem jest taki, że o ile się orientuje udostępnienie sieci wymaga zmiany ustawień sieciowych w OS (co nie zawsze może być trywialne i może różnić się między systemami). Wadą drugiego podejścia jest potrzeba stworzenia, instalacji i utrzymania dodatkowego kawałka oprogramowania (niedużego ale zawsze). Zastanawiam się:

  • czy warto kombinować ;) (tutaj trzeba by zapytać użytkowników systemu - co myślą o takim podejściu?)
  • czy jest inne podejście, rozwiązanie problemu?
  • które rozwiązanie byłoby lepsze/bardziej wykonalne i jak opiera się dokładniejszej analizie?
Jako, że MROZA do synchronizacji zebranych danych wymaga dostępu do sieci z serwerem aplikacji (a jak wiadomo z infrastrukturą sieciową bywa różnie) powstała koncepcja synchronizacji poprzez podłączenie kablem USB do komputera (który znajduje się w sieci z serwerem). Sama procedura synchronizacji jest dość prosta i polega na przesłaniu na serwer listy zaktualizowanych tabelek oraz pobraniu odpowiedzi z serwera, która staje się nowym stanem danych na tablecie (serwer jest jedynym źródłem prawdy). Obecnie funkcjonalność ta zaimplementowana jest jako żądanie HTTP do serwera z prostą logiką aktualizacji. Jeżeli chodzi o podejście bez sieci, to wykreowały się dwie możliwości: udostępnienie sieci komputera dla Androida i taka sama procedura synchronizacji jak w wypadku wykorzystania Wi-Fi albo instalacja dodatkowego oprogramowania synchronizującego. Problem z pierwszym rozwiązaniem jest taki, że o ile się orientuje udostępnienie sieci wymaga zmiany ustawień sieciowych w OS (co nie zawsze może być trywialne i może różnić się między systemami). Wadą drugiego podejścia jest potrzeba stworzenia, instalacji i utrzymania dodatkowego kawałka oprogramowania (niedużego ale zawsze). Zastanawiam się: - czy warto kombinować ;) (tutaj trzeba by zapytać użytkowników systemu - co myślą o takim podejściu?) - czy jest inne podejście, rozwiązanie problemu? - które rozwiązanie byłoby lepsze/bardziej wykonalne i jak opiera się dokładniejszej analizie?

Można też dodać nową opcję w aplikacji mobilnej (np. "synchronizacja offline), która polegałaby na aktualizacji z pliku. Taki plik byłby generowany przez aplikację serwerową i ściągany przez użytkownika na dany komputer, w odpowiedzi na wysłanie pliku wygenerowanego przez urządzenie (zawierającego zmiany dokonane przez użytkownika). Po podłączeniu urządzenia należałoby skopiować go do pamięci, a później z poziomu aplikacji na jego podstawie dokonać aktualizacji.

Oczywiście jest to rozwiązanie bardziej wymagające dla użytkownika. Z drugiej strony inna forma aktualizacji wymaga, jak już napisałeś, wytworzenia dodatkowego oprogramowania.

Wydaje mi się, że należy założyć, że taka operacja będzie mimo wszystko rzadkością. Ewentualnie można pomyśleć nad wystawieniem serwera "na świat", co pozwoliłoby użytkownikowi na synchronizację w domu, gdzie sieć powinna działać smile Jednakże to spowodowałoby powstanie nowych zagadnień, których wcześniej nie uwzględnialiśmy (jak choćby odpowiednie zabezpieczenie aplikacji).

Można też dodać nową opcję w aplikacji mobilnej (np. "synchronizacja offline), która polegałaby na aktualizacji z pliku. Taki plik byłby generowany przez aplikację serwerową i ściągany przez użytkownika na dany komputer, w odpowiedzi na wysłanie pliku wygenerowanego przez urządzenie (zawierającego zmiany dokonane przez użytkownika). Po podłączeniu urządzenia należałoby skopiować go do pamięci, a później z poziomu aplikacji na jego podstawie dokonać aktualizacji. Oczywiście jest to rozwiązanie bardziej wymagające dla użytkownika. Z drugiej strony inna forma aktualizacji wymaga, jak już napisałeś, wytworzenia dodatkowego oprogramowania. Wydaje mi się, że należy założyć, że taka operacja będzie mimo wszystko rzadkością. Ewentualnie można pomyśleć nad wystawieniem serwera "na świat", co pozwoliłoby użytkownikowi na synchronizację w domu, gdzie sieć powinna działać :) Jednakże to spowodowałoby powstanie nowych zagadnień, których wcześniej nie uwzględnialiśmy (jak choćby odpowiednie zabezpieczenie aplikacji).

Pomysł z realizacją tej opcji "synchronizacja offline" jest ciekawy - moglibyśmy spróbować pójść w tą stronę. Ewentualnie można spróbować zrobić wersję z dodatkowym oprogramowaniem synchronizującym, które mogłoby działać podobnie, byłoby stosunkowo proste do wytworzenia i można by je np. pobrać przez przeglądarkę i uruchomić bez instalacji. Wtedy taka aplikacja "przykryłaby" przesyłanie plików/danych na tablet w postaci ładnego okienka smile Widziałem też, że w Chrome jest jakiś sposób na dobranie się do urządzenia podłączonego pod USB smile

Podobne zagadnienie pojawia się w wypadku backupu danych z aplikacji Plany i współdzielenia ich między tabletami.

Pomysł z realizacją tej opcji "synchronizacja offline" jest ciekawy - moglibyśmy spróbować pójść w tą stronę. Ewentualnie można spróbować zrobić wersję z dodatkowym oprogramowaniem synchronizującym, które mogłoby działać podobnie, byłoby stosunkowo proste do wytworzenia i można by je np. pobrać przez przeglądarkę i uruchomić bez instalacji. Wtedy taka aplikacja "przykryłaby" przesyłanie plików/danych na tablet w postaci ładnego okienka :) Widziałem też, że w Chrome jest jakiś sposób na dobranie się do urządzenia podłączonego pod USB :) Podobne zagadnienie pojawia się w wypadku backupu danych z aplikacji Plany i współdzielenia ich między tabletami.
edited Jun 11 '16 at 11:21 am
166
views
2
replies
2
followers
live preview
enter atleast 10 characters
WARNING: You mentioned %MENTIONS%, but they cannot see this message and will not be notified
Saving...
Saved
All posts under this topic will be deleted ?
Pending draft ... Click to resume editing
Discard draft